Özbekistan İpekyolu Turu

1,250 $

_mctturdetaylari

Uçuş Bilgileri
Tur No İstanbul - Taşkent Taşkent - İstanbul
501 22 Kasım 2021 30 Kasım 2021
Fiyat Bilgileri (USD)
Tur No 2 Kişilik Odada Tek Kişilik Oda Farkı 0-2 Yaş 2-6 Yaş 6-12 Yaş
501 1250 100 150 1090 1190

 


1.GÜN - İSTANBUL – TAŞKENT (Konaklama: Regal stay -Manor vb)
Havalimanı dış hatlar terminalinde acenta kontuarında buluşma. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından Özbekistan’ın Taşkent şehrine hareket. Varışımıza müteakip aracımızla şehir merkezine hareket ve kahvaltı. Kahvaltıdan sonra otelimize yerleşme ve Taşken’ti gezmeye başlıyoruz
Bağımsızlık meydanını ve Emir Timur meydanını otobüsümüz ile panoramik olarak görüyoruz. Ardından Şehitler meydanına hareket. 2. Dünya Savaşında Ruslar ve Ukraynalılardan sonra en çok şehit veren Özbekistan’ın Şehitler Meydanını ziyaret edip Hz İmam (Hast-ı İmam) Külliyesine hareket. Hazreti İmam kompleksi; Barak Han medresesi, Keffal Şâşi türbesi, Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal Mushafı'nın ziyaret edilmesi. Öğle namazı ve öğle yemeği molası.Kökeldaş medresesi, Ubeydullah Ahrar camii’ne hareket. Kökeldaş medresesi, Ubeydullah ahrar caminde ikindi namazı Eski juva pazarında Alışveriş için serbest zaman. Belirtilen saatte toplanma Zengi Ata Külliyesinin görülmesi ve otelimize hareket akşam yemeği ve konaklama.

TAŞKENT’TE GEZİLECEK YERLER

(HAZ İMEM CAMİ/Haz Osmanın El Yazması Kuranı 7 y.y /kaffal şaşı türbesi /Barakan Mendresesi /tilla şeyh mescidi /kukeldaş medresesi  suzuk ata türbesiBagımsızlık meydanı /eski şeher /zeng ata /haz ve hanumı amber ana türbesiChorsu lokal pazarında alışveriş)

2.GÜN - TAŞKENT – SEMERKANT (Konaklama: Grand Sogdiana  vb)

6:30 Otelimizde alacağımız erken sabah kahvaltısının ardından tren istasyonuna hareket. 07:28-09:42 Afrasyab hızlı treniyle Semerkant’a hareket. 2 saat 10 dakikalik yolculuğumuz sonrasi Semerkant’a varış ve gezimizi başlıyoruz: Göreceğimiz yerler sırasıyla Registan meydanı (Uluğ bey medresesi, Tillekari camii, Şirdor medresesi, Şir (arslan) meydanı, Bibi hanım medresesi, Bibi hanım türbesi, İmam Maturidi hz. Türbesi’dir. Ardından Siyap pazarında alışveriş için serbest zaman. Uluğ Bey rasathanesine hareket, Rasathanenin görülmesi ve Şah-ı Zinde külliyesine hareket. Külliyede öğle namazı –Küssam ibn-i Abbas (Kusam ibn-i Abbas) r.a türbesi, Hz. Hızır camii (dışarıdan) göreceğimiz yerler arasında. Emir Timur türbesi ve İstanbul’un Fethinde Mana âleminde bulunan büyük evliya Ubedullah Ahrar Hz. külliyesinin ve türbesinin ziyaret edilmesi. Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra otelimize hareket akşam yemeği ve konaklama.

3.GÜN – SEMERKANT
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Belirtilen saatte toplanma ve Semerkant şehir turumuza başlıyoruz
Göreceğimiz yerler sırasıyla Registan Meydanı (Uluğ bey medresesi, Tillekari camii, Şirdor medresesi, Şir (arslan) meydanı, Bibi hanım medresesi, Bibi hanım türbesi, İmam Maturidi hz. Türbesi’dir. Ardından Siyap pazarında alışveriş için serbest zaman. Uluğ Bey rasathanesine hareket, Rasathanenin görülmesi ve Şah-ı Zinde külliyesine hareket. Külliyede öğle namazı –Küssam ibn-i Abbas (Kusam ibn-i Abbas) r.a türbesi, Hz. Hızır camii (dışarıdan) göreceğimiz yerler arasında. Emir Timur türbesi ve İstanbul’un Fethinde Mana âleminde bulunan büyük evliya Ubedullah Ahrar Hz. külliyesinin ve türbesinin ziyaret edilmesi. Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra otelimize hareket akşam yemeği ve konaklama.

SEMERKANT’TA GEZİLECEK YERLER

(Gur emir türbesi /registan meydanı /bıbı hanım mescidi ve türbesi /şah-ı zinde türbeler /ulugbey rasdhanesi
Hazreti danyal a.s türbesi /imam modridi haz türbesi /imam buhari h.z türbesi zıyareti
Sıyab lokal pazarında alışveriş)

4.GÜN - SEMERKANT – BUHARA (Konaklama: Malika Buhara vb )

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası otobüsümüzle Buhara’ya hareket. Semerkant çıkışında bulunan İslam dünyasına kazandırdığı büyük eserle Ehl-i Sünnetin en güvenilir Hadis kaynağının yazarı Buharalı Muhammed El Buhari Hazretlerinin kabrinin ziyareti. Ardından Buhara yolculuğumuza devam ediyoruz. Buhara’ya yaklaşırken ünlü din bilgini ve mutasavvıf Abdühalık Gicdüvani k.s. türbesini ziyaret ediyoruz. Buhara’ya varış. Şah-ı Nakşibendi hz.’lerinin vasiyeti üzerine önce hocası Emir Külal Hz türbesinin ziyaret edilmesi. Ardından gezimizin belki de en önemli noktası olan Şah-ı Nakşibendi hz. Külliyesi ve içinde bulunan validesinin kabirlerinin ziyaret edilmesi. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği sonrası otelimizde konaklama.

5.GÜN – BUHARA
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Belirtilen saatte toplanma ve Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Ismail Saman-i türbesi, Çeşme-i Eyüp, Kaleiçi, Hapishane, Leb-ihavuz, Taki Telpak furuşan, Taki Zergeran, Magaki Attar camii (Orta Asya’da yapılan ilk cami), Taki Sarrafan, Cuma mescidi, Mir Arap medresesi, Minare-i keran, Kalenin dıştan görünüşü, Balayı havuz cami göreceğimiz yerler arasında. aksam yemeğiardından otele transfer.

BUHARA’DA GEZİLECEK YERLER

(Ark kalesi /balo havuz mescıdı / kalan mınaresi ve mescıdı /mır arab medresesi /Ulubey medresesi /leb-i havuz kullıyesi
Abdulhalık gıcduvanı h.z /arıf rıvegarı h.z /h.z muhammed baba semmasi h.z /seyyıd emir kulal h.z /şahı nakşıband hz)

6.GÜN - BUHARA – URGENÇ (Konaklama : said islam vb)
6:30 Otelimizde alacağımız erken sabah kahvaltısının ardından Otelde kahvaltı ve çıkış 06.30 Urgençe  tren/otobüsle  hareket
426 km 6 saat 45 dk 

Hive ye varış otele yerleşme yolculuğumuz sonrası gezimize başlıyoruz
tarihin en önemli ve en eski kentlerinden Hive’yi gezmeye başlıyoruz. Hiva gezisinde; Pahlavan Makhmud türbesi, Kalta-Minor Minaresi, Şergazi-Han medresesi, Alla-Kuli Han kompleksi, Juma Camii ve minaresi, Koja-İslam Minaresi ve Camii.

7.GÜN – URGENÇ –HİVE

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Belirtilen saatte toplanma ve şehir turumuza başlıyoruz .Kutluk-Murad İnaka medresesi, Ala-Kulihan türbesi, Abdulla-Han medresesi, Said Alautdin türbesi, Muhamad Amin-Han medresesi, İҫan-Kala duvarı, Palvan-Darvaza göreceğimiz yerler arasında. Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra akşam yemeği ve konaklama.)

URGENÇ-HİVE ‘DE GEZİLECEK YERLER
(tarihin en önemli ve en eski kentlerinden Hive’yi gezmeye başlıyoruz. Hiva gezisinde; Pahlavan Makhmud türbesi, Kalta-Minor Minaresi, Şergazi-Han medresesi, Alla-Kuli Han kompleksi, Juma Camii ve minaresi, Koja-İslam Minaresi ve Camii.

Kutluk-Murad İnaka medresesi, Ala-Kulihan türbesi, Abdulla-Han medresesi, Said Alautdin türbesi, Muhamad Amin-Han medresesi, İҫan-Kala duvarı, Palvan-Darvaza.)

8.GÜN - URGENÇ– İSTANBUL
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Havalimanına hareket İşlemlerinin arından İstanbul’a hareket. İstanbul’a varış ve keyifli gezimizin sonu. Bir başka organizasyonda buluşmak ümidiyle.

HİZMET DETAYLARI
Ücrete Dahil Olan Hizmetler
•    İstanbul-Urgeç-Taşkent-İstanbul arası ekonomik sınıf uçak bileti 
•    Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
•    Urgenç-Taşkent İç Hat Uçuş Bileti
•    Taşkent-Semerkant ve Buhara-Taşkent Hızlı Tren Bileti
•    Butik veya 4*otellerde 5 Gece konaklama
•    Sabah kahvaltıları (6 Adet)
•    Akşam yemekleri (5 Adet) Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir)
•    Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
•    Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti ve lokal rehberlik
Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler
•    Şahsi harcamalar ve otel ekstraları
•    Yurtdışı çıkış harcı (50 TL)
•    Yemeklerde ve molalarda alınacak içecekler 
•    Ücrete Dahil olarak belirtilmeyen tüm harcamalar
•    Öğle yemekleri
•    Kaptan ve Rehber Bahşişleri
•    PCR ve Antijen Testi Ücreti

Covid 19 Bilgilendirme Metni;
Özbekistan'a girişlerde iki doz aşı olan misafirlerimizin, aşı olduğuna dair belgeyi  havalimanında istenildiği takdirde göstermeleri gerekmektedir. (2.doz aşının yapılmasının ardından geçerli olabilmesi için üzerinden 14 gün geçmesi gerekmektedir!!!)
-    Birinci dozu olup da ikinci dozu olmayan misafirlerinizin Türkiye Cumhuriyeti’nden ayrılmadan Özbekistan'a girişte 48 saati kapsayan PCR veya ANTİJEN testi yaptırması gerekmektedir. Özbekistan'a girişte istenildiği takdirde NEGATİF test sonuçlarını gümrük memuruna göstermeleri gerekmektedir. 
- Ülkede uygulanan diğer Covid tedbirleri hakkında bilgi Maske takma zorunluluğu, Sokağa Çıkma yasağı vb. Yerel rehberlerimiz tarafından verilecektir.

Mutlaka Okuyunuz
Turumuzla İlgili Önemli Notlar;
Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katıla tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır. 
Gezimiz, minimum 40 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi gezi hareket tarihinden 5 gün öncesidir ve acenteniz tarafından iletilecektir. Yurt dışı turlarımızda %35 ön ödeme ile rezervasyon alınabilmektedir. 
Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler. 
Tur programında ki oteller tahmini otel listesidir. Bölge müsaitliğine göre aynı standartlarda başka otellerde kalınabilir. 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimleri sadece 2 yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir. Otellerde sunulan kontinental kahvaltı tereyağı, reçel veya bal, ekmek, çay veya kahve ile meyve suyundan oluşmaktadır. Grup kahvaltıları ayrı bir salonda servis edilebilir. 
Pegasus ve Türk Hava Yolları uçuşlarında her kişinin 1 bagaj ve 20 kilo hakkı vardır. 20 kiloyu geçen bagajlar için ücret farkı ödenmesi gerekmektedir. Airarabia Havayollarında sadece 10 kilo el bagajı hakkınız bulunmaktadır. (Harici bagaj için ekstra ücret talep edilmektedir.) Eşli - çocuklu dahi olsa 20 kilo sınırı aşılamamakta ve fark ödenmesi gerekmektedir. Bu sebeple her kişi için 1 bagaj tavsiye edilir. El bagajları maksimum 7 kilo olmalıdır. 
Vize ile ilgili önemli notlar;
T.C vatandaşları için vize uygulaması yoktur. Geziye katılabilmek için seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport yeterlidir. Pasaport geçerlilik süresini kontrol etmek misafirlerimizin sorumluluğundadır. Pasaport süresi bitmiş veya 6 aydan az kalmış yolcularımızın tura katılamaması veya ülkeye giriş yapamaması durumunda acentamız sorumlu tutulamaz. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Acentamız sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 
T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 
Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.
İptal edilmiş pasaportlardaki geçerli Schengen vizeleri ile seyahat edilememektedir.
Tura Başlarken;
Değerli Misafirlerimiz Öncelikle Özbekistan Turunda firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizleri Program süresince faydalı olacağına inandığımız konularda bilgilendirmek istiyoruz.
YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI: Havalimanında katılımcılar tarafından maliye bakanlığı veznesinden 50 TL karşılığında alınacaktır.
BİLETLER: Biletleriniz Elektronik Bilet olup Kontuardaki havayolu görevlisine isminizi verdiğiniz takdirde tarafınıza uçuş kartınız verilecektir. Dış hat ise Uçuş saatinden en az 2 saat önce iç hat ise 1 saat önce havalimanında olmanız gerekmektedir.
PASAPORT VE DIGER EVRAKLARINIZ: Pasaportunu alamamış Katılımcılarımıza Pasaportları Havaalanında Görevlilerimiz tarafından takdim edilecektir. Pasaportunu firmamıza göndermeyen katılımcılar kimlikleri ile birlikte pasaportları yanında getirmek ve pasaport süresini kontrol etmekle yükümlüdür.
PARA BİRİMİ: Yolculuk öncesine yanınıza DOLAR almanız önerilir Yerel paraya çevrilmesi en masrafsız olan para birimidir. Rehberimiz sizlere döviz bozmanız konusunda yarımcı olacaktır.
İNTERNET:İnternet paketi ve konuşma paketi alacak misafirlerimizin bu işlemlerini yurtdışına çıkmadan en geç havalimanında yapmasını tavsiye ederiz.
KIYAFET: Yürüyüşe uygun bir ayakkabı ve akşamların serin veya yağmurlu olma durumuna binaen ince bir yağmurluk bulundurunuz.  Tur esnasında kullanmak üzere seccade ve terlik almanız önemle rica ederiz.
SAĞLIK: Türkiye’de bulunan her ilacı veya muadilini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle varsa kullandığınız ilaçları reçeteniz ile birlikte yanınıza aldığınızdan emin olunuz. Ayrıca http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ adresini incelemenizi tavsiye ederiz. 
ELEKTRİK: Tur esnasında gezeceğimiz ülkelerde elektrik prizleri Türkiye ile aynıdır. Yinede Voltajı kontrol ediniz.
ÖNEMLİ NOTLAR:Yerel halk ile siyasi ve dini konularda fazla sohbet etmemenizi tavsiye ederiz. Girişte deklarasyon formu doldurulması zorunludur. Üzerinizde bulunan tüm para miktarını döviz cinsi ile birlikte yazmanız gerekmektedir. Ülkeye giriş yaptığınız paranın fazlası ile çıkış yapamazsınız. Çıkışta formu tekrar doldurmanız gerekmektedir. Lütfen ilk doldurduğunuz formu kaybetmeyiniz. Otellerde taharet musluğu bulunmamaktadır bazı restoranlarda taharet musluğu mevcuttur. Yemekler gecel olarak yağlıdır, yemeklerle birlikte su içmemenizi öneririz. Özbekistan’da otel standartları genel olarak düşüktür ve otel sayısı azdır.
YOLCULUK SÜRESİNCE: Yolculuğunuzun en az zaman kaybı ile tamamlanabilmesi için grup liderinizin hareket saatleri konusundaki taleplerine özen göstermenizi rica ederiz. Her seyahatte olduğu gibi, kıymetli eşya ve paralarınızın otel kasalarında muhafaza edilmesini öneririz. Kişisel eşyalarınızda hasar, kayıp vs. türü oluşabilecek tüm üzücü olaylarda, grup liderinizin en kısa sürede haberdar edilmesini rica ederiz. Tüm uçuşlarda sigara içilmez. Her uçuştan sonra valiz etiketlerinizi kontrol ediniz. Şehirlerde telefon kartı ile telefon edebileceğiniz ankesörler mevcuttur. Konaklama yaptığımız otellere giriş esnasında otelin kartvizitini almanız tavsiye ederiz.